Mílí zákazníci od soboty 22.6. do pondělí 1.7. 2024 má část našeho rodinného týmu dovolenou. Objednávky budeme vyřizovat s menším zpožděním. Pokud na zboží spěcháte, tak to napište do poznámky objednávky nebo nám zatelefonujte. Děkujeme za pochopení, LACASPORT.

Jak vybrat karimatku

Pro komfortní nocování v přírodě potřebujeme kromě spacáku ještě izolační podložku (karimatku). Karimatka má své nezastupitelné místo v izolaci od chladu země a samozřejmě také vliv na komfort nocování. I sebelepší spacák nedokáže totiž bez kvalitní izolační podložky dostatečně izolovat od chladu ze spodní strany, kterou spáč stlačí přímo na chladnou zem.
Izolační podložky můžeme rozdělit na několik skupin:

 

Alumatky
Alumatky jsou z tenké fólie pěnového materiálu s reflexní hliníkovou vrstvou. Slaboučké a nic nevážící alumatky jsou příjemnou podložkou pod spacák, chránící před špínou a vlhkem, avšak jen málo před nerovnostmi a minimálně před chladem Jsou skvělé pro toulky horkým létem nebo jako rezerva pro případ nouzového bivaku, ale do náročnějších podmínek se nehodí.

 

Pěnové karimatky

Nejrozšířenější skupina karimatek je vyrobena z pěnové hmoty, která má díky uzavřenému vzduchu ve svých pórech dobré tepelně izolační vlastnostiPěnové karimatky jsou lehké, praktické a snesou i drsné zacházení. Navíc několik škrábanců a děr neubere jejich dobrým izolačním vlastnostem. Dají se koupit v různých tloušťkách a lze si vybrat z mnoha barev a vzorů. Izolační schopnost těchto karimatek je dána především jejich tloušťkou.
Do zimních či horských podmínek by měla být podložka silná minimálně 12 mm. Nevýhodou je však problém s neskladností a to především u silnějších podložek.
V naší nabídce se můžete setkat s podložkami z materiálu na bázi polyethylenu (PE). Před vlhkem je třeba karimatky chránit, protože po nasátí vody jejich izolační schopnosti klesají. Příjem vlhkosti do podložek rapidně stoupne, pokud je jejich povrch porušen, rozedřen nebo propíchán. Proto je nutné při transportu karimatku chránit vhodným obalem.
Dalším efektem je lepší vyrovnání terénu a díky tomu komfortnější nocleh na kamenitém povrchu. Další výhodou je také to, že tyto karimatky nejsou kluzké a spáč z nich jen tak nesklouzne jako z klasické hladké podložky. 

 

Samonafukovací karimatky
Samonafukovací matrace neboli samonafukovačky patří k tomu nejlepšímu, co je pro nocování v přírodě k dispozici. Spojují v sobě výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací. Speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry je uzavřen do neprodyšného obalu z houževnaté vrstvené tkaniny nebo fólie. Povrch z upravené tkaniny je pevný, odolný, často s neklouzavou úpravou, ale bohužel je těžší.
Povrch z tkaniny bývá u kvalitních karimatek hydrofobně ošetřen, aby nesál vodu ani špínu. Spoje jsou svařeny a materiály jsou povrchy spojeny dohromady v jeden celek. V jednom rohu je ventil, po jehož otevření pěna sama nasává vzduch tím, jak se rozpíná. Ač by k tomu i název sváděl, se samonafukovací karimatka nenafoukne hned a úplně. Je třeba ji volně rozbalit a dát jí pár minut, a i ty nejlepší je většinou potřeba doplnit jedním či několika dofouknutími. Na slunci je nutno upouštět z karimatky vzduch, a pokud by zůstávala přes den ve stanu, určitě otevřít ventil!
samonafukovacích karimatek mohou být značné rozdíly v kvalitě. Nesmí propouštět vzduch tkaninou ani ventilem - hodně může napovědět záruční doba, kde platí čím delší tím lépe. Vyráběné tloušťky samonafukovaček se pohybují od 20 do 75 mm. Nejsilnější skýtají opravdový komfort, pochopitelně za cenu vyšší hmotnosti. Do zimních podmínek jsou pak vhodnější od tloušťky 35 mm. Při dlouhodobém používání v zimních podmínkách však dochází k zamrzání vlhkosti z lidského dechu uvnitř matrace.
Samonafukovačky jsou většinou o něco těžší než klasické karimatky, ale nejlehčí verze jsou již na úrovni nejtěžších a nejsilnějších pěnových podložek, ovšem s lepšími izolačními vlastnostmi. Navíc jsou tyto odlehčené samonafukovací karimatky velice dobře skladné. Díky skladnosti se nosí uvnitř batohu což výrazně přispívá k ochraně proti poškození. V případě poškození je třeba mít s sebou sadu na opravy. V sadě je vhodné mít záplaty a kvalitní lepidla tavné lepidlo.
Samonafukovací karimatky se skladují v rozložené poloze s otevřeným ventilem, což také umožňuje odpaření vlhkosti, která se při dofukování ústy do matrace dostává. Výhodami samonafukovaček jsou především výborné izolační vlastnosti a vysoký komfort, dobrá sbalitelnost s přijatelnou hmotností. K nevýhodám lze počítat vyšší cenu a možnost selhání jako u nafukovacích matrací. Možnost poškození je však při používání ve stanu malá a poškození je možno opravit.